Instalacje tryskaczowe: Warszawa
Instalacja tryskaczowa jest stałym urządzeniem gaśniczym, w którym czynnik gaśniczy stanowi woda. Systemy tego rodzaju dzieli się na mokre i suche, przy czym te pierwsze instalowane są w obiektach, w których nie występują ujemne temperatury. Wszędzie tam, gdzie są one możliwe, stosuje się natomiast instalacje tryskaczowe suche. W rurociągach systemu ciśnienie czynnika utrzymywane jest na poziomie wynikającym z obliczeń hydraulicznych. W normalnych warunkach pracy rury systemu mokrego wypełnione są wodą, zaś w instalacjach suchych od tryskaczy aż do zaworu kontrolno-alarmowego wypełnia się je sprężonym powietrzem lub azotem. Stałe ciśnienie w systemach tryskaczowych utrzymuje się za pomocą pompy dobijającej albo sprężarki. W naszej firmie w Warszawie projektujemy, montujemy i serwisujemy oba typy instalacji przeciwpożarowych tego rodzaju.
Zasada działania instalacji tryskaczowej
W momencie wystąpienia pożaru wydzielające się ciepło powoduje wzrost temperatury cieczy w ampułkach tryskaczy powyżej temperatury ich otwarcia. Otwierają się tylko te znajdujące się bezpośrednio w strefie ognia, co minimalizuje zakres szkód spowodowanych ciśnieniem wody. Przepływający przez zawór kontrolno-alarmowy czynnik uruchamia dzwon alarmowy i wyłączniki ciśnienia alarmujące o pożarze oraz włączające pompę tryskaczową. Woda tłoczona jest do systemu ze zbiornika ciśnieniowego lub przez pompę zasilaną z niewyczerpywalnego źródła wody. Instalacja pracuje do momentu ręcznego odcięcia dopływu czynnika gaśniczego.
Elementy instalacji tryskaczowej to:
- rurociąg zasilający — doprowadza wodę ze źródła zasilania do chronionych pomieszczeń obiektu,
- pompa tryskaczowa — tłoczy wodę do instalacji tryskaczowej,
- zbiornik — stanowi wyczerpywalne lub niewyczerpywalne źródło wody w systemie,
- pompa dobijająca — utrzymuje ciśnienie w instalacji,
- kompresor powietrza — utrzymuje poduszkę powietrzną w hydroforze, a także ciśnienie w instalacji tryskaczowej suchej,
- zawór kontrolno-alarmowy — kontroluje pracę systemu oraz informuje i sygnalizuje o jego zadziałaniu.
Nasza firma oferuje projekt instalacji tryskaczowej dostosowany do specyfiki obiektu w oparciu o normę NFPA, VdS , FM lub PN. Realizujemy pełen zakres wykonawczy instalacji tryskaczowej łącznie ze zbiornikami, pompownią tryskaczową , sieć tryskaczową wewnętrzną, gwarantując najwyższe standardy jakościowe i konkurencyjne ceny. Oferujemy również fachowy serwis, przebudowy, rozbudowy oraz modernizacje, wykonujemy przeglądy 10-letnie, 20–letnie instalacji tryskaczowych oraz zbiorników przeciwpożarowych.
Zapraszamy do współpracy oraz sprawdzenia innych usług ppoż., takich jak np. przeglądyinstalacji przeciwpożarowych bądź hydrantów w Warszawie, Lublinie, na Śląsku i nie tylko.
Wymagania:
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Rozdział 6
Stosowanie stałych urządzeń gaśniczych, systemów sygnalizacji pożarowej, dźwiękowych systemów ostrzegawczych i gaśnic
§ 27. 1. Stosowanie stałych urządzeń gaśniczych związanych na stałe z obiektem, zawierających zapas środka gaśniczego i uruchamianych samoczynnie we wczesnej fazie rozwoju pożaru, jest wymagane w:
1) archiwach wyznaczonych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych;
2) muzeach oraz zabytkach budowlanych, wyznaczonych przez Generalnego Konserwatora Zabytków w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej;
3) ośrodkach elektronicznego przetwarzania danych o znaczeniu krajowym.
2. Stosowanie stałych samoczynnych urządzeń gaśniczych wodnych jest wymagane w:
1) budynkach handlowych lub wystawowych:
a) jednokondygnacyjnych, w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 8 000 m2,
b) wielokondygnacyjnych, w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 5 000 m2;
2) w budynkach o liczbie miejsc służących celom gastronomicznym powyżej 600;
3) budynkach użyteczności publicznej wysokościowych;
4) budynkach zamieszkania zbiorowego wysokościowych.
Wg powyższego prawo polskie nie wymaga instalacji tryskaczowej w magazynie. Jeśli właściciel jest świadomy ryzyka strat jakie poniesie w związku z pożarem lub dostanie znaczne zniżki kwoty ubezpieczenia strat wynikłych z przestoju w produkcji to może taki system zainstalować wg normy PN-EN-12845 lub wg normy wymaganej przez ubezpieczyciela np. NFPA , FM Global lub VdS.
Konserwacja:
Każda instalacja tryskaczowa powinna być poddawana kontrolom tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, półrocznym i rocznym. Szczegółowy zakres kontroli określają wytyczne zawarte w normach według których instalacje zostały zaprojektowane. Według normy PN-EN-12845 1997 przykładowo, instalacje wraz ze zbiornikami powinny być poddawane również przeglądom 10cio letnim.